Sırala
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

FIKRA KİTAPLARI

Amacı siyasi, kültürel, ekonomik, toplumsal vb. konuları eleştirel bir bakış açısı ile anlatarak dinleyiciyi güldürürken düşündürmek olan fıkralar, kesin olmaktan daha çok güzel ve hoş sonuçlar ile bitmektedir. Yazar, kendi duygu ve düşüncelerini en başarılı şekilde yansıtarak okuyucu ile arasında sıkı bir bağ kurar. 

Tanzimat döneminde ilk gazetelerin yayınlanması ile Türk edebiyatının ilk fıkra çeşitleri yazılmaya başlanmıştır. Fıkra kitabı içerisinde yer alan fıkraların birçok özelliği vardır. Genel olarak fıkra kitabı özellikleri:

 • Gerçek olaylar veya düşüncelerle ilgili konular işlenir. 
 • Düşünce ön plandadır. 
 • Konular çok değişik açılardan ele alınmadan ve ayrıntılara yer verilmeden işlenir. 
 • Yazılan fıkralar, okuyucunun ilgisini çekmelidir. 
 • Konular okuyucuda merak uyandırmalıdır. Ve eğitici, bilgilendirici olmalıdır. 
 • Açık, sade ve akıcı bir dil kullanılmalıdır. 
 • Amaç, okuyucuya bazı gündelik sorunları tanıtmak ve bu sorunlar hakkında düşünceleri derine inmeden ve kanıtlamaya çalışmadan iletmektir. 
 • Olaylar kişisel bir bakış açısı ile işlenir. 
 • İğneleyici, alaycı bir dil kullanılır. Genel olarak fıkralarda sohbet havası hakimdir. En Komik Fıkraların Üstadı Nasrettin Hoca Kimdir?

Kısa fıkralar ile bildiğimiz Nasrettin Hoca, Anadolu Selçuklu dönemlerindeyken Akşehir çevresinde yaşamış olan efsanevi bir kişiliktir. Genel olarak hazır cevaplar ve komik mizah anlayışı ile haiz bir bilge olarak bilinen hoca, komik fıkralar anlatması ile de bilinir. Akşehir bölgesine göç eden Nasrettin Hoca, burada dervişlik yapmıştır. Kısa sürede kazandığı ün sayesinde hakkında da kısa fıkralar anlatılan biri haline gelmiştir. Nasrettin hocanın kendisine ait olan ve bilinen el yazması ilk eseri olan Saltuknamede, komik fıkralar ile birlikte mitolojik unsurlara da yer verilmiştir. İçerisinde yer alan mesajlar sayesinde bu kitap birçok ülkede eğitim ve öğretim alanında da kullanılmaktadır. Nasrettin hoca, komik fıkralar ve meşhur cümleleri ile günümüzde hala yaşatılmaktadır. Nasrettin Hoca Fıkraları

Kültürümüzde en çok bilinen komik fıkralar içerisinde Nasrettin Hoca fıkraları yer almaktadır. Nasrettin hoca fıkraları kısa, akıcı ve bilgilendiricidir. Nasrettin hoca hikayeleri, ünü geniş coğrafyalara yayılmış bir halk bilgesinin sözlü gelenek ile aktarılarak günümüze gelmiş kısa ve yoğun anlatılardır. Nasrettin hoca hikayeleri, ortak halk zekası, düşüncesi baz alınarak hayat tecrübeleri ile birlikte ders çıkarılabilecek nitelikle, güldürürken düşündüren eserlerdir. Nasrettin hocanın anlattığı kısa fıkralar, hazır cevaplık, nükte ve sağduyu içermektedir. Yaşadığı toplumu çok iyi bilen ve analiz eden Nasrettin Hoca, en komik fıkralar kategorisinde birçok eser vermiştir. Nasrettin hocada şekillenen dünya görüşü, insan sevgisi ile sosyal hayatta meydana gelen olaylar birleştiği zaman en komik fıkralar ortaya çıkmıştır. İnsanlığın zararına çalışan, hak yiyen, kötülük düşünen, yalan söyleyen, hırsızlık yapan birçok karakter onun fıkraları sayesinde halkın dikkatine sunulmuştur. Nasrettin hoca fıkra kitabı gerek çocuklar gerek ise büyükler için güldürücü kitaplardan biridir. Hem güldüren, güldürürken de düşündüren Nasrettin Hoca fıkra kitabı, hocanın anlattığı dilden dile, çağdan çağa asırlardır süregelen fıkra örnekleri derlenip düzenlenmiş halidir. Birçok farklı yazar tarafından yazılıp, düzenlenmiştir. 

Nasrettin hoca fıkra örneklerinden bazıları ise şunlardır;

 • Parayı veren düdüğü çalar
 • Ya tutarsa
 • Kazan doğurdu
 • Kim daha büyük? 
 • Hanımla muhabbet
 • Mesele çatallaştı


Nasrettin hocanın mizahi yapısı ve başından geçen olayların harmanlanması sonucu oluşan Nasrettin hoca hikayeleri ve en komik fıkralar yer alan Nasrettin hoca fıkra kitabı başta olmak üzere, mizahi amaçla yazılan birçok kitaba Kitap Zamanı sayesinde ulaşmak artık çok kolay.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.