Sırala
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

HALK OZANLARI

 

 

Halk ozanı ya da bir başka deyişle aşık, Anadolu kültürünün en önemli yapı taşlarından birisidir. Halk tarafından çok sevilen halk ozanları, halkın içinden çıkmış, sözlü edebiyat geleneğine bağlı kalan ve bağlama çalan ozanlar, şairlerdir. Diğer şairlerin aksine ilhamını ve sözünü direkt halktan alan bu ozanlar, halkın gerçek derdini, aşkını, isyanını dile getirdiği için Anadolu coğrafyasının her yerinde her zaman el üstünde tutulmuş, çok sevilmiştir. Bu toprakların en önemli kültürel parçalarından birisi olan halk ozanları günümüzde eskisi gibi varlığını sürdüremiyor olsa dahi, hala Anadolu’nun herhangi bir yerinde dinlenen halk ozanları şiirleri dinleyenlerin yüreğini parçalamaya, hayran bırakmaya yeter de artar. İşte bu noktada, halk ozanları kitabı okumak, halk ozanlarına belki de yetişememiş olan nesiller için belki de elde kalan tek tesellidir. Halk ozanları kitapları sayesinde belki de bu kültürel mirası koruyabilmemiz ya da günün birinde yeniden yeşertmemiz mümkün olacaktır.

Anadolu’nun, köylünün, mazlumun ve hor görülenin yanında, zalimin, mağrur ve kibirlinin ise karşısında dikilen halk ozanları, her birimize örnek teşkil etmesi gereken, bu toprakların yetiştirdiği sözünü esirgemeyen, kavgasını ve mücadelesini sazı ve sözüyle yapan, yiğit mi yiğit insanlardır. Bu insanların kitaplarını okumak, halk ozanları kitapları okumak, onlardan bir şeyler kapabilmemiz, erdemli olmayı öğrenebilmemiz gibi sebepler açısından oldukça önemlidir. Ayrıca halk ozanları şiirleri dinlemek ve halk ozanları kitapları okumak gibi şeyler bize sadece iyi olmayı, erdemli olmayı öğretmez. Bunun yanında bu söz ve deyişlerin söylendiği dönemdeki kültürel atmosferi anlamamız, siyasi atmosferi ve halkın buna karşı olan reaksiyonlarını iyi görmemiz için dönemleri adına birer rehber niteliği de taşırlar. 

Tarihi ve tarihi olayları sadece saray kaynaklarından, gezginlerden ya da resmi yazışmalardan öğrenemezsiniz. Bu işin en önemli noktalarından birisi de dönemin halkı ve onların o dönem yaşananlar hakkında konuştukları, düşündükleri şeylerdir. İşte halkın konuştuğu ve düşündüğü şeyleri görebilmenin, okuyabilmenin ve kavrayabilmenin de tek yolu dönemin halk ozanları müziklerini dinlemektir. Halk ozanları her daim kendi dönemlerinde halkın birer aynası olmuşlardır. Bütün bu sebeplerden ötürü halk ozanları kitapları okumak, sanıldığından da önemlidir.

 

 

Halk Ozanları Şiirleri ve Tınısı

 

 

Sözlü geleneğin bir parçası olan halk ozanları şiirlerini bağlama eşliğinde söylerler, bu da şiirin yapısını oldukça etkiler. Hem okurken hem de dinlerken oldukça etkileyici olan bu halk ozanları şiirleri ile kendimizi Anadolu’nun herhangi bir köyünde herhangi bir evin kapısına atmış gibi hissederiz. Bu hissiyat pek çoğumuza tanıdık gelse de şehirleşme süreci ve köyden kente göçlerle birlikte yeni nesilde tükenme noktasına gelmiş durumda. 

Yeni nesli ataların ve Anadolu’nun köy ve köylü kültürü ile tanıştırmak ve ısındırmak için bu halk ozanları kitapları oldukça faydalı olacaktır. Bu tını ve müziğin kültürlerin kopmamasındaki yeri yadsınamaz derecede etkilidir. Bu sözlü geleneğin yazıya dökülmüş hali de bu şiirlerin bizler tarafından tekrar tekrar okunabilmesi ve ayrıca yapısal olarak da anlaşıla bilirliğinin artması noktasında büyük bir nimettir. Sonuç olarak, şiire, müziğe ve halk ozanları müzik felsefesine en ufak bir ilgi duyan her okur bu kitaplardan edinmeli ve kütüphanesinde bu harika kitaplar için gerçekten yeterince önemli bir bölümü ayırmalıdır. Hem kültürümüzün sürdürülebilirliği açısından hem de bizlere katacağı kazanımlar açısından bu oldukça faydalı olacaktır. Bütün bu kitaplara ve çok daha fazlasına ulaşmak için Kitap Zamanı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.