Sırala
Toplam 172 ürün görüntüleniyor.
Toplam 172 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 ... 7 ... 12

KARİKATÜR NEDİR?

Karikatür içinde geçen hikayeyi genelde eleştirel bir şekilde kendine has bir üslup ve mizahla insanlara anlatan sanat türüdür. Karikatüristler hareket etmeyen resimleri birer canlı gibi insana geçirerek ona kat kat mana kazandırır.  Karikatürün babası diyebileceğimiz Leonardo da Vinci, ilk karikatür örneğini çizmiştir.  Ayrıca Gian Lorenzo Bernini’de bu alanda en önemli sanatçılarından biridir. Fransa ve İtalya menşeili karikatür, 1600’lü yılların sonuna doğru aristokrat topluluğun dikkatini çekmiş ve git gide yayılmıştır. Karikatüristler komedi unsurunu koruyarak iğneleyici bir tavır takınır. Sosyal ve siyasi bir eleştiri yapan ve gazetelerde, dergilerde yayınlanan karikatürler hem komik karikatürler hem de anlamlı karikatürler olarak tek başlık altında toplanacağı gibi ayrı ayrı da sınıflandırılabilir. Kimi zaman mizahi yönü ağır basar kimi zaman da eleştiri noktası çok doğru olup sosyal gerçeği gözler önüne serer. Her ikisini de aynı anda yapanlar da en bilinen ve okunan karikatürler olur. Bu sanata dair en kaliteli kitapları Kitap Zamanında bulabilirsiniz.

 

En İyi Karikatür Dergileri

Karikatür için hiç şüphesiz adres dergilerdir. Karikatürler dergilerin vazgeçilmez parçalarıdır. Bu sanat mecrasında öne çıkan yegane dergi Leman dergisidir. Güzel, mizahi ve düşündüren karikatürleri mevcuttur. Bu sanat insanları hem güldürüp aynı zamanda derin manalara çeker. Bu dergilerden biri de uykusuz dergisi. Dergide gündem konuları ele alınarak karikatür çizimleri yapılıyor ve okurlarından da oldukça fazla beğeni kazanıyor. Uykusuz dergi her perşembe okurları ile bir arada. Yine Leman dergisi de her hafta okurlarına yeni yeni karikatür içerikleri üretiyor. Sıralamış olduğumuz dergiler her hafta anlamlı karikatürler ile sizlerle. Karikatür dergileri yanında karikatür kitapları da oldukça önemli bir yere sahiptir. 

 

En Bilinen Karikatür Sanatçıları

Karikatür sanatı özel bir yetenek ve ilgi gerektirir. Aynı zamanda mizah ve içerik üretebilmek de bir o kadar büyük önemli hususlardandır. Karikatür sanatkarların gizemli ve yeteneklerinin kaleme yansımış halleridir. Biz de karikatür sanatçılarını ele alacağız. Bu sanatçılarımızdan birisi Oğuz Aral’dır. Kendisi çeşitli dergi ve gazetelerde karikatür çizimleri yapmıştır. Karikatüristlerinden birisi de Atilla Atalay’dır. Atilla Altay, mükemmel çizimlerin yanı sıra sanatçı, aynı zamanda gazetelerde köşe yazarlığı ve karikatür çizimleri de yapmaktadır. Karikatür komik aynı zamanda da önemli olaylara da vurgu yapar. Uykusuz dergi için ise Cem Güventürk karikatürler çizmektedir. En komik karikatürler ise gülmeye en çok ihtiyacımız olduğu zamanlara bizlere ilaç olur. Bu karikatürler ise sayamadığımız kadar çok, değerli ve kalemi kuvvetli sanatçılar elinden doğar. En kaliteli karikatüristlerin adresi Kitap Zamanı!

 

Cem Güventürk Kimdir? 

Cem Güventürk, Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film Animasyon bölümünü bitirmiştir. Birçok dergide çizim yapmıştır. İlk profesyonel işini Leman dergisinde yapmıştır. Daha sonralarda Penguen dergisinde sanatını devam ettirmiştir. Şu an hâlen Kafa dergisi ve Uykusuz dergisinde çizim yapmaktadır. Kendisi çizimlerinde sosyal konuların analizlerini yaparak gözlem yolu ile eserler vermektedir. Kendine özgü bir çizim tekniği oluşturmuş ve renklerin uyumunu, büyüsünü de iyi tahlil edip çizimler yapmaktadır. Özellikle çizim tekniklerinin kendine özgü olması ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Renklerin muhteşem uyumunu kullanıp bir araya getirmesi okurların görsellik konusunda oldukça ilgisini çeker. Cem Güventürk’ün son karikatür kitabı Sanki Sen Aynı Ben isimli kitabıdır. Eser Karakarga yayın evinden çıkmış bir eserdir. Eserin ön sözünü ise Sunay Akın yazmıştır. Cem Güventürk eserin içeriğinde en iyi işlerinden ve Uykusuz için yapmış olduğu çizimlerden seçmeler olduğunu söylüyor. Sunay Akın ise ön sözde Cem Güventürk’ün çizimlerini sevdiği bir şairin şiirlerini eline alır gibi eline aldığını söylüyor. Karikatürün şairi Cem Güventürk’ün eserleri Kitap Zamanı farkıyla sizlerle buluşuyor. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.