Sırala
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

SENARYO KİTAPLARI

Günümüzün gittikçe büyüyen ve bir sektöre dönüşen film ve dizi dünyasında temel konu senaryo olur ve senaryo yazarlığı kitapları, bu yola çıkmak isteyenler için harika bir rehberdir. Birçok insanın yazsam film olur, dediği olaylar, güçlü kalemlerde harika bir senaryo halini alabilir ve belki de çok izlenenler listesine girebilir. Bir senaryo yazmak, birçok insanın hayalidir. Yaşadığı ya da kurguladıklarından ilham alan kişiler, bunu kitlelere yaymanın senaryo yoluyla olabileceğini düşünür. Ancak kişinin edebi ve dil bilgisi ne kadar yüksek olsa da bir senaryo yazmak iyi bir disiplin ve sağlam bir irade gerektirir. Ancak sadece bu ikisi yetmez ve kişinin kendini eğitmesi gerekir. Bunun için de senaryo yazarlığı kitapları imdada yetişir. Senaryo yazarlığı bir meslek olarak kendini gösterse de amatörce bu işle uğraşan ve içindeki cümle selini kağıda dökerek kitlelere yaymak isteyenler senaryo kitapları ile tüm detaylara hakim olabilir. Senaryo yazma kitapları, sadece işin kurallarını öğretmekle kalmaz, kişinin ilham yöntemlerini de değiştirmeye yardımcı olabilir. Bu kitaplar sayesinde kişi, dünyaya farklı gözle bakmayı öğrenebilir. Kişinin eserini kitlelere ulaştırması kusursuzluk sayesinde mümkün olur ve senaryo yazımı ile ilgili kitaplar bu kusursuzluğu yakalamanın en iyi yollarından biridir.

Senaryo Yazımı Üzerine Kitaplar Yaratıcılığı Geliştirir

Günümüzün senaryo yazarlığı, yazın edebiyatının önemli bir bölümünü teşkil etmektedir ve senaryo yazımı üzerine kitaplar, kesin ve kati kurallar koymadan, yaratıcılığın nasıl gelişeceğini de öğretebilir. Çünkü yazın edebiyatı bir sanat dalıdır ve sanat, üreten kişinin sınırlarıyla ilgilidir. Bir sanat dalına belli hatlar çizmek mümkün olsa da kesin kurallar koymak imkansızdır. Makul yeniliğin muteber olduğu günümüzde senaryo yazımı üzerine kitaplar kişiye rehber olur, yolunu aydınlatan bir ışığa dönüşür. Senaryoda hikâye ve kurgu kadar, karakterlerin devamlılığı, olay örgüsünün geçtiği mekanların özellikleri gibi pek çok detay bulunur. Bu detayları öğrenmek için yaşın hiçbir önemi yoktur çünkü çok farklı özelliğe sahip senaryo yazma kitapları bulunabilmektedir.

Senaryo Örnekleri Yazın Yoluna Çıkmak İçin Başucu Kitaplarındandır

Bir senaryo yazmak için öncelikle senaryonun, romandan ya da tiyatro tekstinden farklı olduğu bilinmelidir: bunun kolay yolu da senaryo örnekleri incelemektir. Türkiye mizahında yeni bir çığır açan senarist, yönetmen ve oyuncu Cem Yılmaz’ın filmleri çok geniş kitlelere ulaşıp harika başarılar elde etmiştir. Cem Yılmaz Senaryo Kitapları, sanatçının Hokkabaz’dan Yahşi Batı’ya kadar beğenilen pek çok eserin senaryo halini sunar. Cem Yılmaz senaryo kitapları hayranlıkla izlenen filmlerin yaratım aşamasının nasıl olduğunu güzel örneklerle gösterir. Film senaryo kitapları, adeta izleyiciyi içine alan gişelerde büyük başarılar sağlayan filmlerin nasıl oluştuğunun temel göstergesi gibidir. İyi bir senaryo yazmak için senaryo örnekleri incelenmesi, bu alana giriş yapmak isteyenler için iyi bir hazırlık dönemi sağlayabilir. Film senaryo kitapları incelendikten sonra senaryo yazımı üzerine kitaplar ile devam eden bir senaryo yazarlığı yolculuğu sonrası başarıya ulaşmak için çok bir engel kalmamış olabilir. Anlatacak hikayesi olanların, bunu daha geniş kitlelere yaymak için senaryoya dönüştürmesi, kişinin kendini eğitebilmesiyle ilgilidir. Bu bağlamda, eğitimi veren öğretmen çok önemlidir. Bu tür kitaplar incelenirken, tek bir kaynağa bağlı kalınmamalı, yerli veya yabancı yazarların hatları belirlediği kitaplar da incelenmelidir. Senaryo yazımına ilgi duyanlar için başucu kitabı olabilecek nitelikteki pek çok esere ve senaryo örneklerine Kitap Zamanı’nın internet adresi ziyaret edilebilir, binlerce çeşide hızlı ve kolay şekilde ulaşılabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.