Sırala
Toplam 14 ürün görüntüleniyor.
Toplam 14 ürün görüntüleniyor.

SÖZLÜK VE SÖZLÜKLERİN ÖNEMİ

 

Sözlük, bir dile ait kelime ve deyimlerini alfabetik sıralamaya göre anlatan, tanımı yapan, anlatan aynı zamanda farklı bir dildeki karşılıklarını gösteren kaynaklardır. Her dilin kendine ait bir sözlüğü vardır. Sözlük, kelimeleri ve deyimleri anlamada en büyük yardımcılardan biridir. Öğretici olmasının yanında bilgi vermesi ile de eğitici olma özelliği oldukça yüksektir. İlk okula başlarken yapılan kırtasiye alışverişlerinde, okullar tarafından çocuklara mutlaka sözlük alınması tavsiye edilir. Özellikle Türkçe derslerinde devamlı kullanılan sözlük, her çocukta hatta bireyde bulunması gereken eğitici bir kaynaktır.

Bunun yanında İngilizce Türkçe sözlük de yine alınması tavsiye edilen sözlük çeşitlerinden biridir. Bu sözlükler, İngilizce kelimelerin Türkçe karşılığını gösteren aynı şekilde Türkçe kelimelerin İngilizce karşılığını gösteren kaynaklardır. İngilizce Türkçe sözlük, okula giden tüm çocuklarda bulunmaktadır. Kendi okul çağlarınızı hatırlayın. İngilizce dersleri için mutlaka edinilmesi gereken bu sözlükler, İngilizce dil kursları için de kişilerin yanında bulundurması gereken araçlardandır. Dildeki kelimeleri öğrenmenin yanında bu kelimelerin İngilizce karşılığının öğrenilmesi, İngilizce kelime haznesini de geliştirecektir.

Oxford Sözlük ile İngilizceyi Geliştirme Pratiği


Oxford sözlük, İngilizceden İngilizceye açıklamalı sözlüktür. Oldukça geniş kelime ve sözcüğe sahip olan bu sözlük tam anlamıyla İngilizce için bir kaynak niteliği taşımaktadır. İngilizceye dair ve günümüzdeki en kapsamlı sözlük olan Oxford sözlük, İngilizce öğrenmeye çalışan kişiler için de devamlı el altında olması gerekir. 

Redhouse sözlük, Türkçe İngilizce sözlüktür. Sözlükler arasında yine geniş kapsamlı kelime ve sözcük sayısına sahip olan redhouse sözlük yine dil öğrenmek için en çok başvurulan kaynakların başında gelir. Bu tarz sözlükler gerek okullarda gerek dil kurslarında öğrencilere mutlaka tavsiye edilen sözlükler arasında yer almaktadır. Kelime haznesini geliştirmesinin yanında merak edilen kelimeleri öğrenmek açısından da redhouse İngilizce sözlük oldukça önemli yere sahiptir.

Deyimler Sözlüğü ve Atasözleri Sözlüğü Arasındaki Farklar Nelerdir?


Deyim, gerçek anlamından ziyade farklı anlamlar içeren, kalıplaşmış söz ya da sözcük gruplarıdır. Deyimler sözlüğü de bu deyimleri anlatan ve anlamları hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlayan kitaplardır. Deyimler sözlüğü içerisinde, Türkçede oldukça çok kullanılan ya da bilinmeyen deyimler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bu deyimlerin içerdikleri anlamları öğrenmek için de en önemli kaynaklardandır deyimler sözlüğü. Atasözü, uzun gözlemler ve deneyimler sonucunda ataların düşüncelerin, yargılarını ya da nasihatlerini anlatan özlü sözlerdir. Atasözleri sözlüğü de bu özlü sözlerin toplu halde var oldukları kaynaktır. Aynı zamanda atasözlerinin anlamlarını da içeren atasözleri sözlüğü, merak edilen atasözleri ve anlamları için herkesin evinde bulundurması gereken sözlüklerden biridir. Deyimler ve atasözleri birbirleriyle oldukça çok karıştırılır. Ancak ikisi de birbirinden epeyce farklı anlamlar içermektedir. 

Osmanlıca Sözlük ile Osmanlıca Kelimeleri Öğrenmek 

Günümüzde hala pek çok kişinin kullanıldığı, dillere pelesenk olmuş Osmanlıca kelimeler vardır. Dilin alıştığı, Türkçe anlamı bilinmeyen bu kelimelerin anlamları bilinmeden de kullanılmaya devam edilmektedir. Osmanlıca sözlük bu anlamda bu dili kullanan ya da öğrenmeye çalışanlar için kullanılması gereken kaynaklardır. Osmanlıca sözlük, en çok satışı yapılan ve Osmanlıca kelimelerin en kapsamlı anlamlarını içeren bir kitaptır. Ülkemizde sözlükler arasında en fazla dikkat çeken dil sözlüğü de İspanyolca sözlüktür. İspanyolca sözlük de yine İspanyolca dil eğitimi alan okul ya da kurslarda kişilerin mutlaka yanlarında bulundurması gereken kaynaktır. Dilimize yakın olması açısından da İspanyolca sözlük incelerken zorluk çekmeyeceksinizdir. Sözlükler için en kaliteli adres Kitap Zamanı.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.