Sırala
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

TÜRK OSMANLI SANATI KİTAPLARI

Türk Osmanlı sanatı, birçok yönü ile benzediği Anadolu’daki Selçuklu sanatından bile ziyadesiyle farklı kılan kuvvetli kişiliğine rağmen, bir İslam sanatıdır. Osmanlıdaki gelişen sanat dalları; mimari, edebiyat, minyatür, musiki, tezhip, çinicilik, hattatlık, cam, seyirlik oyunlar ve tiyatrodur. Zanaat dalları ise; dokuma, halı, cilt, maden ve ahşap işleridir. 16. yüzyıl ile lale, gül, sümbül, bahar temaları ve çiçek desenleri de Türk Osmanlı Sanatı ana temasını oluşturmaya başlamıştır. Osmanlı sanatı kitap yazarken de bu konular ele alınmış, zanaatların nasıl yapılması gerektiğinden, sanatların nasıl öğretileceğine kadar birçok farklı konuya değinilmiştir. Türk Osmanlı sanatı kitapları ise, bu sanat dallarını detaylı anlatarak öğretmeyi amaçlayan kitaplardır. Osmanlı döneminde görülen en yaygın ve önemli sanat dallarından olan hat sanatı, Arap harfleri çevresinde oluşan güzel yazı yazma sanatı olarak bilinir. Hat sanatı 6. yy. ve 10. yy. arasında ortaya çıkmıştır. Osmanlı hat sanatı kitabı içinde anlatılan hattat, hat sanatını icra eden kişilere denir. Türk hat sanatının kurucusu sayılan Şeyh Hamdullah’ın üslup ve anlayışı 17. yüzyıla kadar sürmüş ve hattatlar birbiriyle yarışırcasına Şeyh Hamdullah’ı taklit etmişlerdir. Hat sanatında birçok yazı türü vardır. Bu yazılar yoruma, coğrafyaya ve zaman dilimine göre değişkenlik göstererek günümüze kadar gelmiştir. Günümüze ulaşamadığı düşünülen birçok hat örneği olduğu tahmin edilmektedir. 21 çeşit hat sanatı vardır. Bu sanat çeşitlerini ve nasıl işlendiklerini anlatan kitaplar ise Osmanlı hat sanatı kitabı kategorisinde yer almaktadır. 

Türk Sanatı Kitapları- Osmanlı Sanatı Kitapları 

İslam sanatı bir imparatorluk sanatı olmuş ise, Osmanlı sanatı da aynı şekildedir. Osmanlı sanatı gelişmesini bıraktığı eserler ile çok iyi bir dilde net bir şekilde ifade etmektedir. Osmanlı sanatı kitapları içerisinde yer alabilecek kitaplarda, bırakılan eserler hakkında bilgiler yer alabilir. İstanbul, Bursa, Edirne gibi şehirlerde yer alan en önemli anıtlar, camiler ya da kağanların oturduğu saraylar olabilmektedir. Osmanlı Sanatı kitapları içerisinde yer alan kült eserlerden bahsedilecek olursa ilk sıralarda yer alan ‘Osmanlı Sanatı Türkiye’nin Ressamları’ adlı eserde; Osmanlı resim sanatı ve tiyatrosu üzerine yaptığı araştırmalara bugün bile ulaşmak ve bugün bile bu bilgilerden yararlanmak isteyenlerin ilk tercihi bu eser olacaktır. Türk sanatı kitapları kategorisinde yer alan kitaplarda kısaca nelerden bahsedildiğine bakılacak olursa; İslam öncesi Türk Osmanlı sanatı, mimarisi olmayan yarı göçebe sanatı karakteri taşımaktadır. Başlangıç için bir tarih vermek doğru olmaz fakat bitişi 10. yüzyıla dayanır. Kabaca bakıldığında 10. yy dan sonra büyük toplumlar olarak İslamı kabul eden Türk boyları kurdukları devlet ve uygarlıklara islami kişilikler vermiştir. Birey ve toplum yaşamının her alanını baştan yaratan yeni din, sanatta da yeni amaç ve isteklere yer açmıştır. Sanatın konuları artık değişmeye başlar. İslam öncesinde görülen hayvan ve özellikle insan tasviri, heykel ve resim ile Türk Osmanlı Sanatı içerisinde farklı bir boyut kazanır. Tüm bunların ardından Türk sanatı kitapları tek önemli olayla ikiye bölünmüştür. Türk toplumunun islam dinini kabul etmesi en önemli ve ayırıcı olaydır. Artık Türk kitap sanatı farklı bir yön kazanmıştır. Biçimler ve üslup büyük ölçüde değişime uğramıştır.

Türk Osmanlı Sanatı Kitapları 

Türk Osmanlı sanatı kitapları kategorisinden birkaç örnek vermek gerekirse; 

  • Devleti Aliyyeden Günümüzde Ebru Sanatı- Ömer Faruk Dere

Osmanlı sanatı kitapları içerisinde yer alan bu eser, ebru sanatı hakkında bilgi vermektedir. Hat sanatının yazı zemini işlemesinde kullanılan ebru sanatı, usta- çırak ilişkisi ile öğrenilmektedir. 

  • Çağdaş Cam Sanatı- Keith Cummings

Fırında biçimlendirme, yeni nesli bilgilendirme, fırında biçimlendirmenin temelini oluşturan konular hakkında bilgi verme amaçlı yazılmış Türk Osmanlı sanatı kitapları örneklerindendir. 

  • Zaman İçinde Zaman- Özdemir Nutku 

Aile yaşantısından toplum yaşantısına, yerel örgütlendirmelerden devlet örgütlendirmelerine kadar birçok konuya değinen Türk Osmanlı Sanatı kitabıdır. 

  • Hattat Aziz Efendi- Muhittin Serin 

Müslüman sanatkarların güzellik duyguları ve sanat dehalarından daha ziyade süsleme sanatında tekamülüne yönelişini anlatan Osmanlı hat sanatı kitabı çeşididir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.