Sırala
Toplam 25 ürün görüntüleniyor.
Toplam 25 ürün görüntüleniyor.
1 2

BİRBİRİNDEN KAPSAMLI YEMEK KİTAPLARI

Yemek kitapları genel anlamda yemek tarifleri ve yemek yapım yöntemlerini içeren, belli yemek tarzları, vegan yemek kitapları gibi belli alanları içerebildiği gibi genel anlamda basit yemekleri de içerebilen faydalı ve kullanışlı kitaplardır. Bu kitapların genel anlamda çok derin bir tarihleri vardır. İnsanlık tarihinin ilk yemek kitabı Antik Yunan döneminde yazılmıştır. Yemek kitapları tarih boyunca insanlar için öyle faydalı olmuşlardır ki, yazının kullanılmakta olduğu hemen her medeniyet en azından bir adet yemek tarifi kitabı yazmıştır. Bu durum da yemek kitapları ve bu kitapların ne kadar kullanışlı ve faydalı olduklarının en büyük kanıtıdır. Yemek kitapları alanında eserleri bulunan kişiler genelde ya gastronomlar ya da uzman aşçılardır.

Türk Mutfağı Kitabı

Türk mutfağı kitabı ürünleri bu isimlerinden de anlaşılabileceği gibi lezzetli Türk yemeklerinin tariflerinden oluşan yöresel yemek kitapları ürünleridir. Bu kitaplarda eski ve yapması daha zor olan tarifler ile birlikte yapması son derece kolay olan yemekler de vardır. Hepimizin bildiği gibi Türk mutfağı son derece geniş, kapsamlı ve köklü bir mutfaktır. Türk mutfağı bu geniş, kapsayıcı ve köklü yapısı nedeni ile birçok farklı yemek türüne ve yemeğe sahiptir. Bu nedenle yazılmış olan birçok Türk şeflerin yemek kitapları bulunmaktadır.

Yemek Tarihi Kitabı Öneri

Türk mutfağı kitabı çalışmaları, yapılan araştırmalara göre Osmanlı döneminde başlamıştır. Çok zengin ve kapsamlı olan Türk mutfağı hakkında yazılmış olan ilk kitap Ağdiye Risalesi isimli kitaptır. Bu kitap, yapılan araştırmalara göre on sekizinci yüzyılda yazılmıştır. Son derece detaylı ve başarılı bir kitap olan Ağdiye Risalesi içinde hemen hemen iki yüz adet yemek tarifi bulundurmaktadır. Bu tariflerden bazıları basit ve kolay tarifler iken bazıları ise son derece zor ve zahmetli tariflerdir. Günümüzde hala Ağdiye Risalesi isimli bu yemek tarifleri kitabı eserinin yazarı bilinmemektedir. Buna karşın basılı ilk Türk mutfağı kitabı Melceü’t Tabbahin isimli kitaptır. Melceü’t Tabbahin, kelime anlamı olarak Aşçıların Sığınağı anlamına gelir. Basılı ilk Türk mutfağı kitabı olma özelliğini taşıyan Melceü’t Tabbahin, yani modern Türkçe ismi ile Aşçıların Sığınağı, Mehmed Kamil Efendi tarafından yazılmıştır ve bu da son derece kapsamlı bir kitaptır. Mehmed Kamil Efendi tarafından yazılan ve tarihin ilk yazılı halde bulunan Türk mutfağı kitabı olma özelliğini taşıyan Melceü’t Tabbahin içerisinde tam 277 adet yemek tarifi bulundurur. Bu tariflerden bazıları kolay ve zahmetsiz iken bazıları ise son derece zor ve zahmetlidir. Ancak buna karşın, kitap basılı ilk Türk mutfağı kitabı olarak çok büyük bir tarihi öneme sahip olmak ile birlikte tarifler günümüzde hala uygulanabilen tariflerdir Bu da yemek kültürü kitapları ürünlerinin ne kadar kullanışlı ve kaliteli olduklarının belki de en iyi kanıtıdır.

Gastronomi Yemek Kitapları

Gastronomi yemek kitapları bölümümüzde sizler için hazırlamış olduğumuz birçok kaliteli ve kullanışlı yemek ve tatlı kitabı ürünleri bulunur. Bu ürünlerden bazıları ülkemizden Türk şeflerin yemek kitapları, bazıları ise dünya mutfağından yabancı şeflerin yemek kitapları ya da tatlı kitaplarıdır. Aradığınız yemek kitapları fiyatları ne olursa olsun, hangi mutfağa, hangi kültüre dahil olursa olsun bu yemek kitabını sizler için hazırlamış olduğumuz sanal mağazamızda kolaylıkla bulacaksınız. Yemek tarifleri kitabı ürünlerimiz son derece fazla seçenek barındırmak ile birlikte bu seçenekler arasında ülkemiz Türk şeflerin yemek kitapları arasında en önde gelenleri bulunmaktadırlar. Bu kitaplara hemen göz atmak ve Kitap Zamanı güvencesi ile alışverişinizi yapmak için hemen resmi internet sitemiz üzerinden bizleri ziyaret edin. Beğendiğiniz yemek kitapları ya da tatlı kitapları ürünlerini kolaylıkla alışveriş sepetinize ekleyin ve siparişinizi dilediğiniz anda cazip fiyatlar ve uygun ödeme seçenekleri ile tamamlayın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.